Osman AKSU ( Türk Musikisi hocası, Kanun ve Santur sanatçısı, Bestekâr, Yazar,
Şair, Ressam, Mali Müşavir, Akademisyen)
 
       Osman Aksu, Trabzonda Süleyman Razi oğlu olarak Emine Beyhan’dan 27.1.1938 tarihinde doğdu.   İlkokulu  İskenderpaşa  ilkokulunda , orta ve lise tahsilini Trabzon Lisesinde  , Yüksek tahsilini İ.Ü.İktisat Fakültesinde tamamladı. Tuzla piyade okulunda  başladığı askerlik görevinde 1,5 yıllık  kıta hizmetini Teğmen olarak Trabzon’da tamamladı.
Trabzon Liman İşletmesinde İşletme Kontrolörü olarak  1965- 1980 yıllarında çalıştı.
 Evli, 3 kız çocuk sahibi olup, İTÜ konservatuarını bitiren her üç kızı da musiki hocalığı yapmakta en küçük kızı Yasemin ise  kendisi ile çalışmaktadır.  2 erkek torun sahibidir.
      1955 yılında katıldığı Trabzon Türk Musikisi   Derneği hocalarından Mehmet Erkmen,
ve Temel Şükrü Doğru’dan musiki meşk etti. Üniversite yıllarında Şef Dr.Abidin Gerçeker yönetimindeki Üniversite Koro’suna korist olarak katıldı. Dayısı Cihangir  Camii imamı Neyzen Mustafa Tüzün’ün  60 lı yıllarda  tertiplediği  musiki  toplantılarına  katıldı.  Zeki Arif bey, Haydar Tatlıyay, Rıdvan Lale  ile tanıştı. 1965-80 yılları arasında görevli bulunduğu  Trabzon’da yerel musiki çalışmalarına katıldı. Daha sonra da Istanbul’da 82 yılında girdiği   Anadolu Yakası Müzisyenler Derneğinde tam 25 yıl Nuri Şenneyli ve İsmail Şençalar Hoca’lardan kanun ve fasıl dersleri alarak bilgisini arttırdı.
     1984-1989 yılları arasında Rebabi-bestekar Sabahaddin Volkan Beyle birlikte bir grub içinde birçok meşk’de bulundu. Bu çalışmalar her Cuma akşamı bir evde tamamıyla klasik bir faslın icrası şeklinde yapılıyordu. Udi Cahit Gözkan hoca’nın musiki toplantılarına katıldı. Her hafta Hocanın evinde yapılan musiki toplantıları tam manasıyla tanınmış muzisyenlerin katıldığı çok kaliteli icraları  ihtiva ediyordu.
     1990 yılında intisab ettiği Galata  Mevlevileri Mistik Müzik ve  Sema Grubu’nun kanun sanatçısı olarak dış ülkelerdeki birçok konser ve  Sema törenlerine katıldı. Grubun plak ve Cd kayıtlarına katıldı. Muhtelif şarkı ve saz eserleri besteledi. Genelkurmay Başkanlığının açtığı bir yarışma için ‘Çanakkale Savaşlarını ‘ konu alan  müzik ve metinleri de kendisine ait Ses ve Işık gösterisi senaryosu hazırladı. 
      Mevlevi  grubundaki  görevi  yanı sıra,  Anadolu Yakası  Müzisyen ve Müziksevenler  Derneğinde yapmakta bulunduğu Nazariyat ve repertuar hocalığı yanısıra yönettiği işbu dernek korosu ile muhtelif konserler verdi(1995-2003 arası)
       Son birkaç yıldır muhtelif Amerikan Üniversitelerinde ( University of  Maryland, Duke University,  University of North Carolina,  NC State University,   University of Arkansas) konferans ve  konser verdi. 2007 yılında yönettiği Sema grubu ile ABD de gösteri turunu
başarı ile tamamladı.
       Yeditepe Üniversitesinde 2008- 2013 yılları arasında İngilizce Muhasebe dersleri verdi.
      Hayat hikayesi ile ilgili detayı, doldurulan plak ve Cd.leri, ressamlık,şairlik ve yazarlıkla ilgili  bölümleri www.osmanaksu.com web sayfasında bulabilirsiniz.
                           
       ABD deki seri konserleri yanı sıra İstanbul’da son 5 yıldır:
       -İktisat Fakültesi Mezunları Cemiyeti (İFMC)Korosunu,
       -Şefik Can Uluslar arası Mevlana Derneği tasavvuf korosunu,
       -Kazım Karabekir Kültür Merkezinde TSM ve Tasavvuf Musikisi korosunu,
        ve bu toplulukların  her yıl verdiği   konserleri yönetmektedir. 
Bu bestekarın eserlerinin tümünü dinlemek istermisiniz?
Tümünü Oynat
Bu bestekarın eserlerinin tümünü dinlemek istermisiniz?
Tümünü Oynat