6.Nisan.1942 tarihinde İstanbul’un Suadiye semtinde dünyaya geldi. Babası subay olduğu için çocukluğu yurdun çeşitli yerlerini gezerek geçti.1963 yılında Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Bankacılık Bölümüne girdi ve 1968 yılında mezun oldu. 1971 yılında Etibank merkez şubesinde iki yıl kadar bankacılık yaptı.

1973 yılında Güngör Soysev ile evlendi. Bu evlilikten Burcu adında bir kızı ve Tayfun adında bir oğlu oldu. Burcu, Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı bölümünde koroda görev yaptı. Tayfun, Ankara

Radyosu Çocuk korosunda eğitim aldı. İlk müzik bingisini keman sanatçısı ve bestekâr olan annesi Nezahat Soysev’den aldı. Ailesinin kendine hediye ettiği küçük ud musikiye başlangıcı oldu. Daha sonra Fahri Kopuz’dan iki yıl süre ile ud dersi alan Soysev, Adem Şahin'inden aldığı derslerle musiki ve ud bilgisini geliştirdi.1973 yılında TRT Ankara Televizyonu’nun açmış olduğu prodüktörlük sınavına girdi ve başararak Ankara Televizyonu’nda yapımcı olarak göreve başladı. İlk olarak sözlerini Beşir Kara'nın yazdığı " Fırtına " isimli güfteyi Hüzzam makamında besteledi.

Bu şarkıyı bestelediği zaman herkesten gizli tutan Soysev, şarkı TRT'de denetimden geçtikten sonra annesinin haberi olmuştu. Bu şarkıyı Nesrin Sipahi, Serap Mutlu Akbulut ve Yaşar Özel plağa okudu. Çok kısa zamanda müzik piyasasında sesini duyurmuştu. 1981 yılında "Fırtına" şarkısı ile Milliyet Gazetesi’nin yılın sevilen şarkısı yarışmasında ödül aldı. 1988 yılında "Yağmur Gözlüm" isimli şarkısını Hüseyni makamında besteledi.

Naykank:http://www.musikiklavuzu.net/?/blog/bestekarlar/ilgun-soysev
Bu bestekarın eserlerinin tümünü dinlemek istermisiniz?
Tümünü Oynat