Talât ER 25 Şubat 1968’de Adana’da doğdu. İlkokulu Gaziantep’te, orta ve lise öğrenimini doğduğu yerde tamamladı. Çok küçük yaşlarda, TRT’de yayınlanan Türk sanat müziği ve klasik batı müziği programlarını izlerken kemana olan ilgisi giderek arttı.
İlkokul son sınıfta, aile dostları, TRT Ankara Radyosu Keman sanatçısı Hasan Özçivi'nin teşvikiyle kemana başladı. 13 yaşında, Neyzen Ahmet Polatöz, Ali İntizam ve Şükrü Birbaş yönetimindeki Adana Mûsikî Derneğine başladı. İzleyen yıllarda, Ümit Öcal'ın yönettiği Adananın Sesi Mûsikî Derneği faaliyetlerine ve Faik Kasapoğlu'nun yönettiği öğretmenler korosuna katıldı.
1985 Yılında girdiği bir sınavı kazanarak, Adana Belediye Konservatuarı’na başladı. Burada Avni Anıl, Ali Şenozan ve Suphi İdrisoğlu gibi hocalarla birlikte çalışma olanağı buldu.
1986 Yılında Askerlik vazifesini yerine getirmek üzere Ankara’ya geldi.Bu süre içinde,Konservatuar mezunu olan arkadaşlarından Klasik Batı Müziği konusundaki bilgilerinden faydalandı ve aynı zamanda TRT sınavlarına hazırlık yaptı.
1987 yılında TRT Ankara Radyosunun açmış olduğu yetişmiş saz sanatçısı sınavını kazandı. TRT’ye girdikten sonra,Yılmaz Pakalınlar,Ahmet Hatipoğlu ve Ferit Sıdal gibi Hocalardan faydalanmıştır. TRT ve TRT dışında, aşağıda bazıları sıralanan çeşitli konserlere katıldı.

Beste çalışmalarını aralıksız sürdüren Talât ER’in 17 ayrı makamda 60’ye yakın bestesi bulunmaktadır. Talât ER’in Okyanus adlı şarkısı, 2002 ve 2003 Yılında TRT ve TRT dışında da en çok istenen şarkılar arasında yer aldı, yılın en sevilen şarkılar arasına girdi. 2002 Yılında Akçay Belediyesinin düzenlediği TSM beste yarışmasında 1. Olmuştur. 2002 Yılında Amasya Belediyesi ve TRT’nin ortaklaşa düzenlediği TSM Altın Elma beste yarışmasında mansiyon almıştır. 2003 Yılında Akçay Belediyesinin düzenlediği TSM beste yarışmasında, 3. Olmuştur. Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar bölümünde ve ODTÜ’de Keman dersleri verdi.

Türk Müziğinde Keman metodu eksikliğinden kaynaklanan sıkıntıları giderme yönünde araştırmalar yapan Talât ER, “Keman Metodu” geliştirme çalışmalarını sürdürmektedir.
Kemana olan yoğun ilgisinden dolayı aksattığı eğitimini, Açık Öğretim Fakültesinde tamamlayan Talât ER, İstanbul’da yapmış olduğu araştırma ve çalışmalarından dolayı,2005 Yılında İstanbul Radyosuna tayin olmuştur.

Bu bestekarın eserlerinin tümünü dinlemek istermisiniz?
Tümünü Oynat