NİHAT İNCEKARA Özgeçmiş
Rumeli kökenli bir ailenin ilk çocuğu olarak 08.08.1944 tarihinde Kırklareli’de doğdu. 3 yaşındayken ailesi İstanbul’a taşınarak Eyüp’e yerleşti. İlk ve ortaokulu Eyüp’te , Liseyi Beyoğlu Ticaret Lisesinde okudu. Daha sonra İstanbul İktisadi ve Ticari ilimler Akademisini bitirdi. Uzun yıllar Özel sektörde muhasebe ve mali işler uzmanı olarak üst kademede çalıştı. 1984 yılında Eyüp Belediyesinin kuruluşunda yer alarak 3 yıl Başkan Yardımcısı ve Genel Koordinatör olarak görev yaptı. Bu görevi esnasında :
Eyüp Spor Kulübü Başkanlığı-Eyüp Mûsıkî Derneği Kurucu Başkanlığı ve 1994 sonrasında da 2 dönem Eyüp Belediye Meclisine seçilerek , 10 yıllık görev süresi içinde Bütçe ve İmar Komisyonu ile Belediye Encümeni üyeliklerinde bulundu.
1964-1965 futbol sezonunda çok genç yaşta seçildiği Eyüp Kulübü Yönetiminde ; 1993 yılına kadar 15 ayrı dönemde Genç takım sorumlusu, Sayman, Bölge Temsilcisi, Genel Kaptan ve Başkan olarak hizmette bulundu. Başkan olduğu yıllarda Eyüp Kulübüne , Türkiye 3.Ligi Şampiyonluğunu ve Kulübün kendi malı olan 5 katlı bir Kulüp binasını kazandırdı. Yine aynı dönemlerde Eyüp’ün tarihinde ilk olarak , Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim ve Denetim Kurulu üyeliklerine seçilerek , Eyüp adını Türk Futbolunun tarihsel belgelerine yazdırdı.
Halen 1984 yılında kuruluşunu gerçekleştirdiği (Eyüp Mûsıkî Derneği -ve daha sonra) Eyüp Mûsıkî Vakfı-nın 32 yıldır Başkanlığını ve Eyüp Lisesi Eğitim Vakfının da Başkan yardımcılığını Yapmakta , Ayrıca kendisine ait ofisinde Mali Müşavirlik ve Bağımsız Denetçilik hizmeti vermektedir.
Küçük yaşlarda radyo ve taş plaklardan dinleyerek Türk Müziğine aşina olan daha sonra da Lise Yıllarından başlamak üzere dinlediği şarkıların sözlerini – makamlarını ve Bestekârlarını defterlere yazarak öğrenip ezberleyerek bu uğraşını hiç bırakmadan kendisine bir yaşam biçimine dönüştüren Nihat İncekara, bu çalışmaları sırasında kısa süreli olarak ,Ünlü Bestekâr Avni Anıl , Kanuni Şeref Sunay Hanım-İleri Türk Mûsıkîsi Derneği ve Eyüplü Udi İhsan Erdem’den faydalandı. EMV’da da , sırasıyla : Yılmaz Pamukçu , Süheyla Altmışdört, Cengiz Ünal , Alp Arslan, Faruk Salgar ve Hasan Esen ile birlikte çalışma imkanı buldu. Amatör olarak şiir ve beste çalışmaları yapan ve kanun çalan Nihat İncekara’nın, TRT repertuarında güfte ve besteleri ile Güner Katırcıoğlu ile Mediha Şen Sancakoğlu tarafından 3 şarkısının okunduğu 2 plağı ve Şiirlerim şarkılarım isimli bir kitabı olup, Besteleri arasında Eyüp’le ilgili ; EYÜP ŞARKISI – EYÜP SPOR ŞAMPİYONLUK ŞARKISI- RAMİ ŞARKISI EYÜP LİSESİ 100. YIL MARŞI ve Enstrümantal olarak Bestelediği EYÜP SULTANDA SABAH isimli HİCAZ MEDHAL ile 2013 yılı Kadıköy Belediyesi Beste yarışmasında 1.cilik ÖDÜLÜ alan İSTANBUL isimli bestesi bulunmaktadır. Nihat İncekara kendisi gibi Rumelili bir aileden gelen ve Eyüp’lü olan Reyhan Aygör’le evli olup Levent ve Elif isimli 2 evlat sahibidir.

Nihat İNCEKARA
Fahri Korutürk cad. No:74 D.1 EYÜP-İSTANBUL
Telefon : 0532 232 8293
nihat@incekaramusavirlik.net
Bu bestekarın eserlerinin tümünü dinlemek istermisiniz?
Tümünü Oynat
Bu bestekarın eserlerinin tümünü dinlemek istermisiniz?
Tümünü Oynat