Mehmet Necip Mirkelamoğlu 1922'de Urfa Bilecik'te doğdu. 5 çocuklu ailenin 4'ncü çocuğuydu. Başarılı eğitim hayatı onu İstanbul'a getirdi. İstanbul Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdi. Okulu bitirdikten sonra ailesinin de taşındığı İzmir'e döndü. İzmir Tilkilik semtinde otururken tanıştığı çocukluk aşkı Necla Hanım'la 1948'de evlendi. Şehnaz, Sami ve Mahur adında 3 çocukları oldu. Onlarınki öyle büyük bir aşktı ki Mirkelamoğlu, bestelerini yaparken Necla Hanım'ı karşısına oturtuyor, tamburu da elini alıp onun gözlerine bakarak beste yapıyordu.
1961'de Mirkelamoğlu için siyaset rüzgârı esmeye başladı. CHP'den İzmir milletvekili olarak girdiği seçimi kazandı. 1961-65 arasında CHP'den 12'nci dönem milletvekili oldu, 1968-1977 arasında Cumhuriyet Senatosu Üyeliği ve Cumhuriyet Senatosu Başkan Vekilliği yaptı. İsmet İnönü'nün en yakın arkadaşı olarak tanınan Mirkelamoğlu'nun 'İsmet Paşa' sevgisi başkaydı. Oğlu Sami Mirkelamoğlu bu sevgiyi "Babam İnönü ve Atatürk'e tapardı" diye anlatıyor. 1973'te İnönü'nün vefatından sonra CHP kurultayında Bülent Ecevit başkan seçildikten sonra Mirkelamoğlu, istifa etti. Mirkelamoğlu, 1979'da İzmir'e geri döndükten sonra aktif siyaset yaşamından da koptu. Artık onun için en verimli beste çağı başlamıştı. 200'ün üzerinde beste yaptı. Bunların çoğu TRT arşivinde. "Bir münasip zamanda/ Mesela saat onda/ Buluşalım Kordon'da/ Der gibi geldi bana" dizeleriyle bilinen 'İzmirlim' şarkısının söz yazarı ve bestecisi olan Mirkelamoğlu, "Gül ağacı değilem" gibi dillerden düşmeyen pek çok şarkı kazandırdı Türk Sanat Müziği'ne. Genç kuşak pop şarkıcısı Mirkelam da Mehmet Necip Mirkelamoğlu'nun amcasının oğlu. 62 yıldır büyük bir aşkla evli olduğu Necla Mirkelamoğlu'nun bestelerinin ilhamı olarak gören Mirkelemoğlu'nu, oğlu Sami Mirkelamoğlu şöyle anlatıyor: "Bizim evimizde akşam yemekleri uzun olurdu. Babam eline tamburunu alır, annemi de tam karşısına oturturdu. Annemin gözlerinin içine bakıp, bestelerini yapardı. Örneğin, en sevilen şarkılarından biri olan İzmirlim şarkısının sözleri böyle oluştu. Babam 1.5 saat annemi karşısından ayırmadı. Onun gözlerinin içine bakıp Karşıyaka'daki evimizde bu şarkının güftesini yazdı ve bestesini yaptı."
21 Aralık 2010 tarihinde tedavi gördüğü İzmir’de vefat etti. Naaşı Bornova’daki Hacılarkırı Mezarlığı’nda toprağa verildi.
Bu bestekarın eserlerinin tümünü dinlemek istermisiniz?
Tümünü Oynat
Bu bestekarın eserlerinin tümünü dinlemek istermisiniz?
Tümünü Oynat