İstanbul/Bakırköy’de doğmuştur ve Sosyal Bilimler mezunudur.
1990-2001 yılları arasında muhasebe yardımcısı, muhasebe şefi ve muhasebe müdürü olarak özel şirketlerde görev yapmıştır.
1995-1996 yılları arasında Özel Yasemin Kumral Spikerlik ve Sunuculuk okulunu bitirerek, birçok etkinlikte sunuculuk yapmıştır ve yapmaya devam etmektedir.
Müziğe,1993 yılında Selâmiçeşme “Anadolu Yakası Mûsıkî Sevenler Derneği”nde Necdet Gerginok’tan ud dersleri alarak başlamış 2001 yılında Üsküdar Mûsıkî Cemiyetine kaydolarak 3 yıllık eğitimini tamamlamıştır. Halen aynı cemiyette musiki meşk etmeye ve sunucu olarak görev yapmaya devam etmektedir.

Fatoş Koçarslan, beste çalışmalarına 1999 yılında başladı. (Arada Bir Hatırımı Sor Diyorum Sormuyorsun / Aylar Geçti, Yıllar Geçti- Hicaz ilk 2 bestesidir.)
Uzun zaman ara verdiği beste çalışmalarına, bestekar Turhan Taşan’ın teşviki ile devam etmiş, kısa zamanda çok sayıda esere besteci ve söz yazarı olarak imza atmıştır. Besteci ve söz yazarı olarak 17 eseri TRT repertuarındadır.
65 şiiri günümüz bestecileri tarafından bestelenmiştir. (Alfabetik sıra ile) Alâeddin Pakyüz, Amir Ateş, Asım Külâh, Cahit Deniz, Cengizhan Sönmez, Dr.Dolgun Dalgıçoğlu Dursun Karaca, Erol Güngör, Ferhat Ersoy, Ferhat Sarmusak, Göktan Ay, Hüseyin İpek, Kemâl Külâh, Nazire Savran, Turhan Taşan, Türker Atik, Zafer Kıralioğlu.
Başta, mensubu olduğu Üsküdar Musiki Cemiyeti konserleri olmak üzere, birçok topluluk ve dernek konserlerinde bestelerine yer verilmiş, TRT Radyolarında programlara konuk olarak şarkı ve şiir Bir çok şiiri Antoloji kitaplarında yayınlanmış, radyo programlarında ve konserlerde okunmuştur. İnternet Haber Gazetesinde haftalık yazılar yazan İTÜ Yrd. Doç. Göktan AY yazılarında çok sayıda Fatoş Koçarslan şiirine yer vermiştir.Profesyonel olarak, keman üstâdı merhum Fikret KARAHAN ile (1997-2001) dört yıl fasıl ve solo çalışmalarında bulundu. Aynı dönemde Müjdat GEZEN’in yönettiği, Nükhet Duru, Ayşen GURUDA, Levent ÖZDİLEK, Nilgün BELGÜN ve Ateşböceği ERCAN gibi değerli oyuncuların rol aldığı “7 Kocalı Hürmüz” adlı tiyatro oyununda rol alarak, profesyonel tiyatro oynamıştır.

ALDIĞI ÖDÜLLER: 

  • 2006 yılında Cemâl Safi-Necati Saruhan işbirliği ile düzenlenen “Safi-Saruhan Türk Sanat Müziği Beste Yarışması’nda sözleri de kendisine ait olan “Bir Fırtına Misali” adlı Hicazkâr makamındaki bestesi ile “BİRİNCİLİK” ödülü,
  • Yine aynı yarışmada, Hicaz makamında bestelediği “Bilir misen Kara Gözlüm” isimli bestesi ile “BİRİNCİ MANSİYON” ödülü ; (Bir Fırtına Misali- Solist, Nesrin Ersipahi). Yarışma sonrası jüri başkanı Özgen Gürbüz’ün TRT Ankara Radyosu’nda hazırlayıp-sunduğu programa davet edilerek sohbet eşliğinde “Bilir misen Kara Gözlüm” adlı eseri okunmuştur. (Solist, TRT Ankara Radyosu ses sanatçısı Hilal Çelebi)
  • Finali, 29 Ağustos 2008 tarihinde Altunizade Kültür Merkezinde yapılan, Üsküdar Belediyesinin, 20.Uluslararası Katibim Kültür ve Sanat Şenliği kapsamında düzenlediği “Üsküdar Konulu Beste Yarışması’“nda 2 bestesi ile;

1.Sözleri de kendisine ait “Tarihsel Dokusuyla Bir Başka Diyar” adlı Kürdili Hicazkar bestesiyle MANSİYON ödülü (Solist, TRT İstanbul Radyosu Ses Sanatçısı Çiğdem Yarkın)

2.Yine sözleri de kendisine ait olan “Sen Gidince Kalbimde Bir Derin Hüzün Kaldı” adlı Hicaz makamındaki bestesi ile MANSİYON ödülü (Solist, TRT İstanbul Radyosu ses sanatçısı Alp ASLAN)

  • Finali, 10 Temmuz 2009 tarihinde yapılan ve TRT-4 ekranından naklen yayınlanan, Yozgat Valiliği ve Yozgat Belediyesinin “Onuncu Yozgat Uluslararası Sürmeli Festivali” kapsamında düzenlediği beste yarışmasında söz yazarı olarak “İKİNCİLİK“ ödülü, (Gözümün Gördüğü O Günden Beri -Kürdili Hicazkar- Beste ve solist: Nazire SAVRAN)
  • Finali, 15 Haziran 2012’de, TRT- 4 ten naklen yayınlanan Amasya 8.Altın Elma TSM Beste Yarışmasında, sözü ve müziği kendisine ait Kürdili Hicazkâr makamında “Yollarımız Ayrıldı” adlı bestesi ile MANSİYON ödülü almıştır. (Solist: Alp ASLAN)

SİYŞAD Sivas Yazarlar ve Şairler Derneği’nin 2012 yılında yayımladığı Şairler Seçkisi Şiir Antolojisi-3 kitabında özgeçmişi ve 5 adet şiiri yayımlanmıştır.

2013 yılında basımı gerçekleştirilen “Türk Dünyası Şairler Antolojisi”nde özgeçmişi ile 4 adet şiiri yayımlamıştır.

Kendi şiirlerinden ve şarkı sözlerinden oluşan şiir kitabı üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir

Mart-Mayıs/2013 döneminde 15 hafta boyunca, hazırlayıp, sunduğu “BİR FIRTINA MİSÂLİ…”adlı Türk Sanat Müziği programında (BARIŞ TV’de ) kendi bestelerine ve günümüz bestekârlarının eserlerine yer vermiş, canlı yayında ağırlamıştır.

Halen Üsküdar Musiki Cemiyeti çalışmalarına devam eden Fatoş Koçarslan, başka cemiyet ve derneklerce düzenlenen birçok konser ve organizasyonda profesyonel sunucu olarak görev almaktadır.

“DONNE İN MUSİCA” adlı İtalyan Bilgi Ansiklopedisi’nde “Türk Kadın Besteci” olarak adı kaydedilmiş ve Avrupa Müzik Tarihine yazılmıştır.

Tolga ve Tuna Katırcıoğlu adında 2 oğlu olan Fatoş Koçarslan, Mesam üyesidir.

 
Bu bestekarın eserlerinin tümünü dinlemek istermisiniz?
Tümünü Oynat
Bu bestekarın eserlerinin tümünü dinlemek istermisiniz?
Tümünü Oynat