Genel Açıklama
Devlet Çoksesli Korosu Prof. Dr. Hikmet Şimşek’in girişimleriyle T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olarak 1988 yılında kuruldu ve Türkiye’nin seçkin yapılanmalarından biri oldu. İlk konserini 1989′da Ahmet Adnan Saygun yönetiminde veren koro daha sonra uzun yıllar Türk müzik hayatına büyük emeği geçen ve Türkiye’ye koro müziğini sevdiren ünlü alman şef Walter Strauss’la çalıştı. Bujor Hoinic, İnci Özdil, Ahter Destan, Alessandro Cedrone ve İbrahim Yazıcı koronun çalıştığı şefler arasındadır. 2010/2011 sanat sezonundan itibaren büyülü notaların şefliğini Cemi’i Can Deliorman yapmaktadır.
Devlet Çoksesli Korosu, repertuarında bulunan 1000’ü aşkın eserle. bugüne kadar yurtiçinde 30 il ve ilçede, yurtdışında ise Almanya, Vatikan, İsrail, İtalya, Rusya Federasyonu ve Güney Kore’de katılmış olduğu 800’ü aşkın etkinlikte ulaştığı sayısız kişiye muhteşem bir müzik şöleni yaşatmıştır. Koronun uluslararası basında “Dünyanın en iyi korolarından biri” unvanına ve 2010 Andante Müzik ödüllerinde yılın en iyi koro vokal topluluğu ödülüne layık görülmesi de koronun başarısının göstergelerindendir.
Koro, Acapella konserler dışında Türkiye’nin tüm senfoni orkestralarıyla birlikte çeşitli eserler, seslendirmekte ve eserlerin Türkiye ve dünya prömiyerlerini müzik tutkunu izleyicilerle buluşturmaktadır. Ayrıca Almanya ve İtalya gibi ülkelerin müzik otoritelerince “Adeta Cennetten Gelen Bir Ses” olarak adlandırılan Devlet Çoksesli Korosu, konserlerinde dil, din, ırk ayrımı gözetmeksizin çok farklı kökenleri olan insanları biraraya getirmektedir. Koro, Vatikan’da Papa II. Jean Paul’un huzurunda verilen "Üç Dinin Buluşması Konseri’nde" Müslüman dünyayı temsilen Pittsburgh Senfoni Orkestrası ile “J. Harbison - Abraham” adlı eserin dünyada ilk seslendirilişini gerçekleştirmiştir.
Kurtuluş filmi müzikleri, F. Say-Nazım Oratoryosu, C.Orff- Carmina Burana, W.A. Mozart-Requiem, A.A. Saygun ve Muammer Sun’un çoksesli halk türkülerinden oluşan albümleri kaydederken koronun tek amacı daha fazla müziksevere ulaşmak ve daha fazla sanat aşığı yaratmak olmuştur.
Konserler ve albüm çalışmalarının yanısıra Koro, sosyal yardım amaçlı çeşitli etkinliklerde de yeralmaktadır. Koro’nun ülkemizin tanınmış sanatçı ve kurumlarını da dahil ettiği Kadına Şiddete Son etkinliği sanatçıların ve sanatın duyarlılığın eseri olarak önümüze çıkmaktadır. Ayrıca Koro, çoksesli müzikte ulaşılması gereken asıl yürekler olarak çocuklarımızı görmektedir. Bu nedenle Koro’muz her sezon eğitim konserlerinde on binlerce çocuk ve gence ulaşarak çok sesli müzik kültürünü tanıtmaktadır.
Çalışma Saatleri
Katılım Şartları
Şef
Cemi’i Can DeliormanMüzik eğitimine Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Keman Bölümü'nde başlayan Cemi’i Can Deliorman, 2003 yılında Avusturya’daki Viyana Müzik Üniversitesi’nin (Universitaet für Musik und Darstellende Kunst Wien) orkestra şefliği bölümü hazırlık sınıfına kabul... devamı » edildi. Borusan Kocabıyık Vakfı’nın eğitim bursu ile şeflik çalışmalarına Viyana’da başladı. Graz Müzik Üniversitesi’nde (Universiteat für Musik und Darstellende Kunst Graz) Martin Sieghart’ın orkestra şefliği sınıfından 2008 yılında mezun oldu. Lisans eğitimi süresince Viyana Singverein Korosu şefi Johannes Prinz ile koro şefliği bölümüne de devam eden Deliorman, Viyana Filarmoni Orkestrası ve Singverein korosunun şeflik seminerlerine her sene katıldı. Eğitimine Amerika’daki Westminster College of the Arts’da devam etti. Amerika’nın önde gelen koro şeflerinden Dr. Joe Miller ve Dr. James Jordan ile sürdürdüğü yüksek lisans derecesini Graz Müzik Üniversitesi Orkestra Şefliği Bölümü’nde tamamladı. Amerika’nın en saygın korolarından 'Westminster Symphonic Choir'' ile Carnegie Hall, Lincoln Center gibi saygın mekânlarda sahneye çıktı. Amerika’da ünlü Alman şef Kurt Masur ile Mendelssohn, “Die erste Walpurgisnacht” kantatı, Pierre Boulez ile Mahler senfonileri üzerine çalıştı. 2012 Akdeniz Müzik Festivali kapsamında konuk şef olarak İsrail’e davet edildi. Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, Sicilya Senfoni Orkestrası, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Savaria Senfoni Orkestrası, Bursa Devlet Senfoni Orkestrası, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, Anadolu Üniversitesi Akademik Orkestrası, Eskişehir Senfoni Orkestrası, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası yönettiği orkestralardan bazılardır. Cemi’i Can Deliorman 2010 sanat sezonundan buyana T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu Sanat Yönetmeni ve sürekli şefi
Fotoğraflar
Videolar