Genel Açıklama
Çalışmalarına 2011 yılında, halen koronun şefliğini üstlenen Erdem Nusret Karakaş ile başlayan Nâzım Hikmet Akademi Korosu, akademi öğrencilerinin yanı sıra profesyonel veya amatör olarak müzikle ilgilenen, farklı yaş grupları ve mesleklerden gelen üyelerden oluşuyor.

Koro, kurulduğu günden beri, piyasanın kıskacına alınmış ve çok sesli müziğin zenginliğinden mahrum kalmış müzikseverlere, farklı dönemler ve tarzlarda eserleri yoğun bir çalışma temposu ve titizlikle hazırlayarak sunmak ve dinleyenleri çok sesli müziğin renkli dünyasıyla buluşturmak amacıyla yoluna devam ediyor.Geçtiğimiz Ağustos ayında Makedonya’nın Ohrid şehrinde düzenlenen uluslararası koro festivaliyle artık ülke sınırlarını aşan koro, İstanbul’da ve Türkiye'nin çeşitli illerinde kilise ve salon konserleri ile müzikseverlerle buluşuyor. Rönesanstan romantizme klasik müzik eserlerini, türkü, caz ve pop düzenlemelerini, çok sesli çocuk şarkılarını ve marşları içeren zengin repertuarına, gelenekselleşmiş eserlerin yanı sıra çağdaş eserleri de konser programlarına dahil ederek sürekli gelişen koro, izleyenlerin karşısına her konserde yeni ve farklı tınılarla çıkıyor.


Nâzım Hikmet Akademi Korosu, 2014 yılının Mayıs ayında katıldığı 19. Türkiye Korolar Şenliği'nde, "Halk Müziği Yorumlamada Başarı" ödülüne ve 2015 yılının Mayıs ayında katıldığı 3. SANSEV Koro Festivali’nde "Dinsel Eser Yorumlamada Başarı" ödüllerini alarak jürilerin takdirini kazanmıştır. Koro ayrıca Eylül 2015’de Sırbistan’ın Negotin şehrinde düzenlenecek 50. Mokranjac Festivaline’de festivalin davetlisi olarak katılacaktır.

Nâzım Hikmet Akademi Korosu Eylül 2014’te Nâzım Hikmet Koro Derneği’ni kurarak çalışmalarını bir sivil toplum örgütü olarak sürdürmeye başlamıştır.
Çalışma Saatleri
Katılım Şartları
Şef
Erdem Nusret Karakaş1982'de İstanbul'da dünyaya geldi. Bahariye İlkokulu'nda ve Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi'nde öğrenim gördü. Müzik çalısmalarına ilk olarak 1996'da Özel Beylerbeyi Müzik Okulu'nda opera sanatçısı Nuri Candaş ile başladı. 1998-1999 yılları aras... devamı »ında AFS bursuyla Rusya'da öğrenim gördü. 2000 yılında liseden mezun oldu ve Venedik 'Benedetto Marcello' Devlet Konservatuarı opera/şan bölümünde müzik eğitimine devam etti. Bu konservatuardan 2005 yılında bölüm birincisi olarak mezun oldu. Geçen beş senelik zaman zarfında okul içi başarılarının yanında ulusal ve uluslar arası yarışmalarda ödüller kazandı; çeşitli konser, resital ve opera temsillerindeki performansıyla dikkat çekti. Opera alanında doktora düzeyinde çalışmalarını İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda tamamlayan Karakaş aynı kurumda öğretim görevlisi olarak görev yapmaktadır. Naile Ilgaz ile verdiği resitallerin yanı sıra Nâzım Hikmet Akademi Korosu’nu ve İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Çocuk Korosu’nu da yönetmekte ve çeşitli konserler düzenlemektedir.
Fotoğraflar
Videolar