Genel Açıklama
1985 – 1986 Eğitim – Öğretim yılında Klasik Türk Müziği, Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği koro sınıflarına sınavla alınan yaklaşık 80 öğrenci ile eğitime başlayan Kayseri Büyükşehir Belediye Konservatuarı aradan geçen çeyrek asırlık sürede Kayseri’nin dinamik yapısına uygun olarak büyümüş ve bugün yaklaşık 5.000 kursiyerin eğitim aldığı bir kurum haline gelmiştir.

Konservatuarımızın genel amacı; sanayi ve ticarette Türkiye’de kendine önemli yer edinmiş olan Kayseri’nin kültür, sanat ve sosyal hayatını canlandırmak ve geliştirmektir.

Konservatuarımızda 16 branşta (Klasik Türk Müziği, Türk Sanat Müziği, Tasavvuf Müziği, Türk Halk Müziği Koro, ud, ney, keman, bağlama, gitar, piyano, ileri düzey bağlama, ileri düzey ud, tiyatro, halk oyunları, resim, ebru) kurslar düzenlenmektedir. Kursların tamamı Milli Eğitim Bakanlığı’nın denetim ve gözetiminde olup kursiyerlerden hiçbir ücret talep edilmemekte, bütün giderler Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanmaktadır.

16 yaş ve üzeri insanımıza hitap etmekte olan kurslar, Avrupa Birliği normlarında hazırlanan modül programlar çerçevesinde devam etmekte ve eğitimin sonunda sınavlarda başarılı olan kursiyerler tekamül sınıflarında eğitim almaya hak kazanmaktadırlar.

Yetişkinler (16 yaş ve üzeri) için kış kursları ön kayıtlar Ağustos ayının 3. hafta başı ile Eylül ayının 2. hafta sonuna kadar devam etmektedir. Bu dönem içerisinde müracaat eden öğrenciler yetenek sınavına tabi tutularak başarılı olan öğrenciler kesin kayıtlarını yaptırarak Ekim ayının ilk haftasında eğitimine başlatılmaktadır.

2003 – 2004 eğitim-öğretim döneminde 10 – 15 yaş gurubu çocuklar için başlattığımız yaz dönemi kursları okulların kapanmasıyla başlayıp, 2 aylık temel eğitim ile biten kurslarımızdan yaklaşık 1500 çocuğumuz yararlanmaktadır.

10 – 15 yaş grupları yaz kursları için kayıtlar 1–25 Haziran tarihleri arasında yapılmaktadır.
Çalışma Saatleri
Katılım Şartları
Fotoğraflar
Videolar