Genel Açıklama
İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu; Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Klasik Türk Müziği'nin geliştirilmesi, yozlaştırıcı müzik türlerinin etkisinden korunması, yurt içinde ve yurt dışında tanıtılması amacıyla 1985 yılında kuruldu. Cumhuriyet tarihimizde İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosu'ndan sonra ikinci resmî Türk Müziği İcrâ Kurumu olma özelliği taşıyan İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu'nun kurucu şefi Devlet Sanatçısı Dr.Teoman ÖNALDI'dır. Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi ve İzmir İl Halk Kütüphanesi Prova ve Dinleti Salonu'nda gerçekleştirilen konserler ve "Mum Işığında Dinleti" ler, 30 yıldan bugüne dek İzmir'in sanat yaşamındaki vazgeçilmez etkinlikleri arasında yer almaktadır.Açılış konserini 21 Nisan 1986 tarihinde E.Ü. Atatürk Kültür Merkezi'nde dönemin Başbakanı rahmetli Turgut ÖZAL'ın huzurunda gerçekleştiren Koro, 24 Nisan 1986 tarihinde Ankara Türk Ocağı Salonu'nda 7.Cumhurbaşkanı Sn. Kenan EVREN'in huzurunda ikinci konserini vermiştir. İzmir Devlet Korosu bugüne dek başta İzmir olmak üzere, tüm Ege Bölgesi il ve ilçeleriyle Doğudan Batıya, Kuzeyden Güneye, yurdun birçok ilinde gerçekleştirilen turnelerin yanı sıra; Tunus, Almanya, Fas, Cezayir, Mısır, Danimarka, İsveç, Hollanda, ve Makedonya'da değişik tarihlerde konserler vermiştir.
Koromuzun müdürlük görevini ise, sırasıyla Sn. Şeref ÜNAL, Sn. Kaya BEKÂT, Sn. Naci DERÇİN, Sn. Güner ÖZKAN, ve Koro Şefimiz Sn. Erhan PARLAT yürütmüş ve bu görevi 11 Eylül 2008 tarihinden itibaren de Sn. Ş.Şule ÇOBANOĞLU devralmıştır.
Koronun kuruluşundan itibaren 16 yıl boyunca Koro Şefliği görevini Devlet Sanatçısı Dr.Teoman ÖNALDI sürdürmüş ve 12 Ağustos 2001 tarihinde yaş haddinden emekliye ayrılmıştır. Bu tarihten itibaren de koronun şefliğine 1990-2001 yılları arasında Koro Şef Yardımcısı olarak görev yapan Hayâti ÇİFTÇİ atanmıştır. 16 Eylül 2011 tarihinde kendi isteğiyle emekliye ayrılan Şef Hayâti ÇİFTÇİ'den sonra, 2002-2011 yılları arasında Koro Şef Yardımcısı olarak görev yapan Erhan PARLAT Koro Şefi, Erhan SAĞDİNÇ de Koro Şefi Yardımcısı olarak atanmıştır.
İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu, halen 64 Ses , 25 Saz ve 3 misafir Sanatçısı ile sanat faaliyetlerine devam etmektedir.
Çalışma Saatleri
Katılım Şartları
Şef
Erhan ParlatGaziantep'in İslahiye İlçesinde doğdu. İlk, orta ve liseyi Ankara' da okudu. Müzik yaşamına TRT Ankara Radyosu TSM Gençlik Korosu' nda başladı. Burada müzik eğitimini biçimlendiren hocaları; Ahmet HATİPOĞLU(solfej ve nazariyat), Yüksel KİP, Tarık KİP(repertuvar), ... devamı »Dr. M. Nazmi ÖZALP(musiki edebiyatı ve tarihi, klasik kemençe). Yine aynı dönemde Ahmet Hatipoğlu yönetimindeki TRT Ankara Radyosu Türk Tasavvuf Müziği Korosu' nun kayıtlarında ses sanatçısı olarak görev aldı. Üniversite yıllarına kadar bu kurumdaki eğitimi devam etti. 1988 yılında İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Şan Bölümü' nü birincilikle kazandı. Buradaki hocaları; Tulun KORMAN( repertuvar), Yavuz ÖZÜSTÜN (solfej ve nazariyat), Güher GÜNEY (şan), Prof. Dr. Selahattin İÇLİ (ses sağlığı), Naime BATANAY(tanbur), Ahmet Kadri RİZELİ(klasik kemençe), Hurşit UNGAY(kudüm). Yine aynı yıl, Bekir Sıdkı SEZGİN' den Tasavvuf Musikisi dersleri aldı ve kendisinin albüm kayıtlarında korist olarak görev yaptı. 1989 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı İzmir Devlet Klasik Türk Musikisi Korosu' nun açmış olduğu sınavları kazandı ve ses sanatçısı olarak göreve başladı. Müzik eğitimini 1996 yılında Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı Ses Eğitimi Bölümü' nden mezun olarak tamamladı. Eğitimi sırasında özellikle Türk halk müziği konusunda Dr. Atınç EMNALAR ve Toygun DİKMEN' den yararlandı. Öğretim görevlisi Güldeniz EKMEN AGİŞ' in bestelediği ve Yunus Emre' nin şiirlerinden oluşan ''Allah Sana Sundum Elim'' adlı CD çalışmasında solist olarak görev aldı. Konservatuvar öğretim görevlisi Şef Nuri MAHMUT yönetimindeki ''Çin Seddi' nden Anadolu'ya'' adlı orkestrada klasik kemençe sanatçısı olarak yurtiçi ve yurtdışı konserlerine katıldı. Konservartuvardan mezun olduğu yıl E.Ü Hemşirelik Yüksek Okulu TSM Korosu'nu çalıştırdı. Gönüllü üyesi olduğu Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı İzmir Şubesi' nin Adalet Bakanlığı Şirinyer Çocuk Eğitim Evi Halk Müziği Korosu' nun oluşumunda Şef Hayati ÇİFTÇİ ile birlikte görev aldı. 15.10.2002 tarihinde İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu Şef Yardımcılığı görevine getirildi.1 Ağustos 2007-11 Eylül 2008 tarihleri arasında koro müdürlüğü görevinde bulundu. 2011 yılında da Koro Şefi olarak atanmıştır.
Bayan Üyeler
Asuman ErtekinEskişehir’de doğdu. İlk ve ortaokulu aynı ilde tamamladı. Eskişehir Kız Enstitüsü’ne devam etti. 1976 yılında şefliğini Hüseyin ERBAY’ ın yaptığı Eskişehir Halk Eğitim Merkezi Türk Sanat Müziği Korosu’nda ilk müzik çalışmalarına başladı. Bir süre de şefliğin... devamı »i Yavuz YEKTA’ nın yaptığı Eskişehir Anadolu Üniversitesi Korosu’na devam etti. 1980 yılında TRT Ankara ve İzmir Radyoları’nın açmış olduğu ön dinleme sınavlarını kazanarak istisna akdi ile programlara katıldı. Müzik-Sanat Dergisinin 1979 yılında Türkiye çapında düzenlendiği ve İstanbul da gerçekleştirilen amatör ses yarışmasında Ses Kraliçesi seçildi. Eskişehir Halk Eğitim Merkezi Korosu’nda uzun süre şef yardımcılığı ve iki yıl kadar da vekâleten hocalık ve şeflik görevini üstlendi. 1986 yılında Kültür Bakanlığı’nın açmış olduğu İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu imtihanlarını kazandı ve ses sanatçısı olarak göreve başladı.
Fotoğraflar
Videolar